Rutyna dnia

DINACZARIA – RUTYNA DNIA ZALECANA DLA UTRZYMANIA ZDROWIA WG AJURWEDY MAHARISHIEGO


Godzina 5 – 7
Wstań rano przed godziną 6, gdy w Naturze trwa jeszcze faza Wata . Najpierw skorzystaj z toalety, a następnie zadbaj o higienę osobistą. W Ajurwedzie usta przepłukuje się olejem sezamowym, a później myje zęby. Również oczyść język z toksyn, które zgromadziły się na nim w ciągu nocy, używając łyżeczki lub specjalnej skrobaczki. Wypij szklankę ciepłej wody. Wykonaj masaż olejowy (abhjanga) całego ciała, olejem preferowanym dla twojej natury (doszy). Następnie weź kąpiel. Przyszedł czas na asany (ćwiczenia jogi) , pranajamę (ćwiczenia oddechowe) i program Transcendentalnej Medytacji ( www.tm.net.pl, tel 509096880 )
Godzina 7 – 12
Zjedz lekkie śniadanie i zajmij się aktywnością ( praca lub nauka), która sprzyja Twojemu rozwojowi. Każdy powinien podążać za wykonywaniem zawodu, który sprawia mu radość.
Miłym efektem regularnego stosowania Transcendentalnej Medytacji, jest rozwój intuicji i rozpoznania tego co naprawdę sprawia Ci przyjemność i jest dla Ciebie dobre.
Przed południem największą wydajność osiągają pamięć, zdolność uczenia się i kreatywność. Później krzywa sprawności znowu spada, za to pojawia się spokój niezbędny do trawienia i ok godz. 12.00 agni (ogień) zarówno w naturze jak i w naszej fizjologii wykazuje swoją największą aktywność.
Godzina 12 – 12.30
Obiad – główny posiłek ( odpowiedni do stanu równowagi fizjologicznej i pory roku) złożony z: zupy, dania z ziaren ( ryż, kasze, makarony), 1-2 dania warzywne, danie z fasoli lub soczewicy lub paniru, sałaty i owoców. Na koniec lassi ( jogurt naturalny zmiksowany z wodą oraz przyprawami tj.kardamonem i cynamonem lub z mango). Lassi wypite ok 15 min po obiedzie pozwoli Ci lepiej strawić jedzenie.
Godzina 12.30 – 17.00
Praca lub nauka – aktywność, która jest w harmonii z Twoim rozwojem i prawami natury.
Godzina 17.00 – 19.00
Ajurweda rekomenduje 15 minutowy odpoczynek po pracy i odświeżenie się. Idealne są: asany (ćwiczenia jogi) lub inna forma aktywności fizycznej, pranajama (ćwiczenia oddechowe) i program Transcendentalnej Medytacji. Ta rutyna jest bardzo ważna i pozwala zrelaksować system nerwowy. Gdy będziesz przygotowywał/a kolację rekomenduję Ci słuchanie Gandarwa Wedy (muzyka wedyjska).
Te przyjemne, subtelne dźwięki, korespondujące z różnymi porami dnia, harmonizują: ciało, umysł, duszę i otoczenie.
Godzina 18.00 – 19.00
Kolacja – odpowiednia do stanu równowagi fizjologicznej i pory roku, powinna być przede wszystkim lekka. Najlepiej ciepła lekka zupa, danie z ryżem lub makaron.
Godzina 19.00 – 22.00
Zaangażuj się w przyjemną, relaksującą aktywność i miły wieczorny spacer.
Godzina 21.00 – 22.00
Czas do łóżka. Angielskie powiedzenie mówi ”Wcześnie spać, wcześnie wstać czyni człowieka zdrowym, bogatym i mądrym”
Rutyna dnia opracowana w oparciu o „Heavenly cooking with Ayurveda” – Frank W.Lotz